Pozice, které v tuzemských firmách obsazují cizinci, bývají zpravidla manuální a nevyžaduje se u nich dokladování dosaženého vzdělání. V případě, že se ovšem cizinec uchází o pozici vyžadující určitou odbornost nebo kvalifikaci, případně pokud se chystá pokračovat v rámci tuzemského systému ve vzdělávání, je od něj vyžadováno uznání stupně vzdělání dosaženého v zahraniční instituci. Uznaní je v podstatě proces, kdy je potvrzeno, že získané znalosti a dovednosti odpovídají úrovni vzdělání, jakou by bylo možné dosáhnout v tuzemsku. Uvedený proces vyžaduje několik administrativních kroků a liší se v závislosti na úrovni dosaženého vzdělání.
Uznávání vzdělání či odborné kvalifikace se týká především cizinců, kteří své vzdělání získali v institucích působících mimo území České republiky (cizinci, jež získali vzdělání na tuzemských školách, se problematika netýká). Pro uznání dosaženého vstupně vzdělání je nutné projít tzv. procesem nostrifikace, který je realizován ve specifických krocích a liší se s ohledem na konkrétní stupeň vzdělání především v závislosti na instituci, která jej uděluje. Uznání vzdělání je důležité především při získávání tzv. modré karty (tedy zaměstnanecké karty pro odborné či regulované pozice – například ve zdravotnictví) anebo v případě, že chce žadatel pokračovat v navazujícím studiu v tuzemské vzdělávací instituci.
Proces nostrifikace, tedy ověření vzdělání navazuje na příslušnou legislativu, která vyžaduje, aby bylo při přisuzování určitého stupně vzdělání zjištěno, že bylo skutečně dosaženo potřebného rozsahu. Pro tento účel je nutné k žádosti o uznání odborné kvalifikace přidávat také výpis absolvovaných předmětů nebo obdobné stanovení rozsahu výuky. Ten je následně porovnán s tuzemskými osnovami a v případě chybějící části vzdělání je žadatel nucen složit nostrifikační zkoušku.
Diplom ze zahraniční vzdělávací instituce uznává obvykle tuzemská vysoká škola obdobného zaměření a akreditace. Pokud vzdělání ovšem neodpovídá náplni akreditovaného studijního programu, škola jej obvykle neuzná a žádost je nutné podat u jiného vzdělávacího ústavu. Nostrifikace vysokoškolského diplomu nebo vyššího odborného vzdělání je obvykle vyžadována u žádosti o tzv. modrou kartu, jež představuje povolení k dlouhodobému pobytu za účelem výkonu zaměstnání u pozic s vyššími požadavky na odbornou způsobilost.
Proces nostrifikace vzdělání závisí především na tom, z jaké země cizinec pochází. V České republice je plně uznáváno pouze vzdělání dosažené na vzdělávacích institucích na Slovensku, u ostatních států se řídí dle konkrétních bilaterálních smluv. Pro zahájení procesu je nutné doložit požadované dokumenty, které zahrnují:
Kromě těchto může být vyžadován také doklad o pobytu na území České republiky.
Bereme na sebe účetnictví, vykazování, výpočet daní a mezd,
právní záležitosti, práce s bankami, abyste byli svobodnější!